Dostan - Cafe ve Mantı Evi
Dostan Cafe ve Mantı Evi
İSTANBUL'UN İLKLERİ VE ENLERİ İSTANBUL GRAVÜRLERİ

BASINDA DOSTAN


Dostan Cafe ve Mantı Evi

Kayserili aileden mantı ziyafeti

12 Şubat 2011 Dostan Cafe ve Mantı Evi

Geçtiğimiz hafta Süleymaniye'de açılan Dostan Mantı Evi Kayserili bir ailenin mekanı. Dostan'da alışverişe baba çıkıyor, mantıları anne hazırlıyor, kız kardeş kasaya bakıyor, ağabey ise patronluk yapıyor. Mekanın mantılarının lezzeti ise annenizinkini aratmıyor.

Beyazıt'tan Süleymaniye'ye yürürken tarihin tam da ortasında bulursunuz kendinizi. Sokak taşları, yollardaki tarihi binalar, üniversite ve yolun sonunda olanca ihtişamıyla Süleymaniye Camii. Hafta sonları tarihe yolculuk yapanların mekanı olan Süleymaniye'de güzel bir yemek yemek isteyenler için kuru fasulye haricinde yeni bir alternatif bulundu. Alternatifin ismi Dostan. Geçtiğimiz hafta açılan Dostan lezzetli mantıları, ev baklavası ve hoş dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Dostan tam bir aile işletmesi. Anne mutfakta, baba alışverişte, kız kardeş muhasebede, ağabey Kamber Çal da patron koltuğunda oturuyor. Yurtdışında emekli olup Türkiye'ye geri dönen anne babanın yeteneğini insanlarla paylaşmak isteyen Kamber Çal'ın çabalarıyla açılmış mekan. Aile Kayserili olduğu için mekanın mönüsü de o şehri yansıtıyor. Fırında mantı, Kayseri yağlama, kesme mantı Dostan'ın leziz yemeklerinden sadece birkaçı. Dostan'ın mutfağı tüm misafirlere açık. Mantıların günlük olarak sıkıldığı mutfağın temizliği ise dikkatlerden kaçmıyor.

MANTILAR ANNENİN ELİNDEN ÇIKIYOR
Dostan'da en fazla fırında mantı tercih ediliyor. Alüminyum tepside ve fırında kızartılan mantı favoriler arasına giriveriyor hemen. Mönüde bulunan kesme mantı ise yazın servis edilmeye başlanacak. Soğuk yoğurtla servis edilen kesme mantının yoğurdunu da mekanın hamarat aşçısı anne Hava Çal mayalıyor. Mönüdeki Dostan Kayseri dürüm de oldukça leziz. Kıyma, maydanoz ve baharatlarla hazırlanan bu dürüm de yine Hava Çal'ın elinden çıkıyor. Hava Hanım'ın gül baklavası ise Dostan'da mutlaka tadılması gereken-lerin başında geliyor. Hafif-liği ve lezzeti anlatmaya kelimeler yetmez en iyisi mi siz gidin de bir bakın bu güzel tatlının lezzetine. Dostan'ın kahvaltıları da güzel. Mekanın terasında deniz manzaralı yapacağınız kahvaltının bedeli 6 TL. Üstelik kahvaltıda verilen ekmekleri de yine Hava Hanım pişiriyor. Yazın daha da güzelleşecek olan bahçesinde çay içmenin zevkini yaşamak isteyenler bu üç katlı şirin mekanı bir yere not etsinler.

Mantılar günlük yapılıyor
Kayserili Hava Hanım her sabah erkenden mantı hamurunu yoğurmaya başlıyor. Mantıları günlük olarak sıkan Hava Hanım yoğurdunu da kendisi mayalıyor. Dostan'ın bu leziz yemeklerinin fiyatları ise oldukça makul. Bir gidin, görün.

Dostan Cafe ve Mantı Evi
Ne yenir? Fırında mantı, dostan Kayseri dürüm, gül baklava Ne ödenir? Bir kişi için 15 TL Ne zaman gidilir? 07.00- 00.00 Nerede? Süleymaniye Caddesi (Esnaf Hastanesi karşısı) No: 21 Süleymaniye İstanbul Tel: (0212) 511 10 74