Dostan - Cafe ve Mantı Evi
Dostan Cafe ve Mantı Evi
İSTANBUL'UN İLKLERİ VE ENLERİ İSTANBUL GRAVÜRLERİ

BASINDA DOSTAN


Dostan Cafe ve Mantı Evi

Süleymaniye’de bir lezzet mekanı

31 Ocak 2011 Dostan Cafe ve Mantı Evi

Restorasyonu tamamlanan Süleymaniye Camii'ni gezmek için gittiğim Süleymaniye'de karnım acıkınca bir yerde mola verme ihtiyacı hissettim.

Malum caminin önünde kuru fasulyeciler açlık ihtiyacınızı giderecek cinsten lezzetler sunsa da farklı bir şey yemek söz konusu değil. Haliyle insan başka lezzetler aradığında seçeneksiz kalıyordu. Kalıyordu diyorum çünkü camiye çıkan sokakta hemen Esnaf Hastanesi'nin tam karşısındaki 'Dostan' tabelasını görene kadar. Daha önce 'Elif Cafe' olarak bilinen ve üniversite öğrencilerinin uğrak yeri olan üç katlı mekan el değiştirmiş ve harika lezzetler barındıran bir restoran kafeye dönüşmüş. Hemen içeriye kendimi attım. Yenilenen sade dekor eskisinden farklı olarak hoş bir ortam oluşturmuş. Mekanın ilk iki katı yemek, üst katı da terasla birlikte kafeye dönüştürülmüş. Yiyeceğiniz lezzetler ise doğrusunu söylemek gerekirse İstanbul'da pek rastlayamayacağınız türden.

Üç katıyla toplam 170 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği 'Dostan Cafe ve Mantı Evi'nin en dikkat çeken özelliği kafeden çok bir ev sıcaklığını size hissettirmesi. Çünkü mekanın sahibi Kamber Çal'ın annesi Hava Çal Hanım, evinde yaptığı özel Kayseri tatlarını burada müşteriye sunuyor. Kayserili olan Hava Hanım, ticarileşmemiş ve daha çok evde yapılan özel lezzetleri Dostan'ın özel menüsünde lezzet tutkunları ile paylaşıyor. Hava Hanım'ın marifetli ellerinden çıkan fırında mantı, mekanın en spesiyal yemeği. Alüminyum tepsilerde servis edilen bu mantı çok ince hamurlarla hazırlanıyor ve iyice kızartılıyor. Üzerine dökeceğiniz sarımsaklı yoğurt ile de müthiş bir lezzete dönüşüyor. Böyle bir mantıya İstanbul'da hiçbir lokantada rastlamadım. Lezzeti ve doyuruculuğu gayet yerinde ve oldukça hafif. Bunun dışında Kayseri'ye özgü kesme mantı ve normal mantıyı da burada bulabilirsiniz. Kesme mantı hamurun ince ince kesilip üzerine kıymadan hazırlanan sosun konulması suretiyle yapılıyor. Ayrıca yaz mevsiminde çıkacak yaz mantısı var ki soğuk olarak yenilen bu etsiz mantının da çok tutacağını düşünüyorum.

Mantı dışında tattığım diğer bir lezzet de Kayseri'de yağlama diye bilinen ve Dostan'da 'Kayseri dürümü' diye servis edilen nefis bir lezzet. İçerisinde yağsız kıyma, soğan, maydanoz, yeşil biber ve pul biber bulunan bu ilginç tat doyurucu ve lezzetli. Kesinlikle tadılması gerekiyor. Ama bütün bu yemeklerin üzerine Hava Hanım'ın yaptığı 40 katlı nefis ev baklavasını yemenizi tavsiye ediyorum. Aman Allah'ım, o nasıl bir lezzet, o nasıl bir hafiflik! Yıllardır böyle bir ev baklavası yemediğimi itiraf ediyorum.

Dostan'da fiyatlar son derece makul, lezzet ise oldukça iyi. Süleymaniye Camii'nin manevi havasını solumak için uğradığınızda soluklanabilecek en ideal mekan. İki gün önce açılan mekanın tek eksiği sizsiniz. sonradangurme@zaman.com.tr ***Mantıklı olan bu mantıyı yer Dostan'ın sonundaki 'an' eki Farsça terkiple Dostlar anlamına geliyor. Eşinizle, dostunuzla lezzetli tatları burada tadabilirsiniz. Fiyatlar gayet makul. Mekanın arka kısmında yer alan ve içinde dört ağaç bulunan güzel bir bahçesi var. Bahçede oturup çayımı yudumlamak için bahar mevsimini dört gözle bekliyorum. Fırında pişen mantının lezzeti gayet yerinde. Alüminyum tepside sunulan mantının biraz daha kıtır olması gerekiyor. Mekandaki spesiyal yemekleri yapan Kayserili Hava Hanım, bunu bence müşteriye göre değil de evinde pişirdiği gibi yaparak servis etmeli. ***


Dostlar bizi fiyatta görsün
Kahvaltı tabağı: 6 TL, serpme: 10 TL
Günün çorbası: 3 TL
Yumurta çeşitleri: 4-8 TL
Dostan Kayseri dürüm: 5 TL
Dostan su böreği: 4 TL
Haşhaşlı katmer, sigara böreği: 4 TL
Menemen çeşitleri: 5-7 TL
Tost ve burgerler: 4-7 TL
Salatalar (7 çeşit): 4-7 TL
Sandviçler: 4-7 TL
Fırın mantı, soslu mantı: 8 TL
Kesme mantı: 6 TL
Makarna (6 çeşit): 6-7 TL
Pizzalar (8 çeşit): 6-9 TL
Pideler (5 çeşit): 6-8 TL
Izgara köfte, tavuk sarma: 9 TL
Kuzu pirzola: 13 TL
Çoban kavurma: 12 TL
Taze meyve suları: 3 TL
Közde Türk kahvesi: 3 TL
Bardak çay: 1,5 TL
Sahlep, cappucino, sıcak çikolata: 4 TL
Ev baklavası, meyve tatlıları, sütlaç: 4 TL
Nargile çeşitleri: 10 TL
***

Dostan'a giden yol Dostan Cafe ve Mantı Evi
Süleymaniye Caddesi (Esnaf Hastanesi karşısı) No: 21 Süleymaniye-İstanbul
Tel: 0212 511 10 74-75
www.dostan.com.tr